Rudeninė migracija

Vilniaus rajono gervės 2016 metų rudeninės migracijos pradžia – rugsėjo 21 d., kai gervė paliko priešmigracinių sankaupų vietą Ukmergės rajone, Lietuvoje. Raudona linija be registracijos taškų rodo, kad šiuo metu taškai nebuvo registruojami dėl siųstuvo nustatymų.


Antro sezono stebėjimo metu rudeninė migracija prasidėjo rugsėjo 21 dieną, kai gervė paliko migruojančių gervių sankaupų vietą Ukmergės rajone. Pirmos migracijos dienos metu gervė skrido link Varšuvos per Palenkės vaivadiją. Arti Jadow gyvenvietės įvyko skrydžio posūkis beveik statmenai į vakarų pusę. Tokiu būdu gervė, aplenkdama Lenkijos sostinę iš vakarinė pusės, pasuko į Vroclavo pusę arti Wyszogrod miesto. Vakare apie 22 val. gervė pasiekė savo pirmą sustojimo vietą arti Rawicz miesto, kuris yra Žemutinės Silezijos ir Didžiosios Lenkijos vaivadijų riboje. Čia gervė laikėsi iki spalio 4 dienos. Šioje vietovėje yra daug tvenkinių, kurių teritorijoje gervė nakvojo.

Vilniaus rajono gervė pastebėta 2016 m. spalio 6 d. 14:30 val. Vokietijoje netoli Großmar miesto. Duomenys ir nuotrauka pateikti per iCORA sistemą (A. Modrow nuotrauka).


Kitas sustojimas įvyko santykinai netoli. Praskridus 226 km į vakarus, gervė sustojo beveik mėnesiui Heinz Sielmann gamtos parke Vokietijoje, kur per visą laikotarpį ne vieną kartą keitė savo nakvynės vietas. Tuo laikotarpiu apie mūsų gervę buvo pranešta per iCORA sistemą, kur vokiečių mokslininkas A. Modrow pateikė ir ženklintos gervės nuotrauką.

Vilniaus rajono gervės 2016 metų rudeninės migracijos ilgiausio skrydžio (apie 1 301 km) be sustojimų maršrutas nuo ežero d’Auzon-Temple iki Saint-Jean-Pied-de-Port miestelio (lapkričio 28 d.).


Lapkričio 3 dieną kelionė į žiemovietę tęsėsi toliau. Skrisdama į pietų vakarų pusę apie 15 val. gervė pasiekė Straußfurt vandens telkinį, kurio apylinkėse laikėsi iki lapkričio 9 dienos. Tai buvo paskutinė sustojimo vieta Vokietijoje, nes jau lapkričio 9 dieną apie 21 val. gervė pasiekė Prancūziją, kur netoli valstybinės ribos su Vokietija ir Liuksemburgu sustojo nakčiai. Nakvojo gervė žemės ūkio laukuose Moselle upės pakrantėje. Kitą dieną gervė pasiekė Šampanijos regioną, kur sustojo iki lapkričio 28 dienos. Pradžiai sustojo ežere Der-Chantecoq, kuris yra nacionalinio parko teritorijoje. Lapkričio 25 dieną nuskrido apie 35 km į pietų vakarų pusę, kur sustojo ežere d’Auzon-Temple, kuris taip pat yra dalis regioninio parko. Lapkričio 28 dieną vėlai naktį pasiekė Pirėnų kalnus. Šio skrydžio metu gervė nesustojusi nuskrido apie 1 301 km. Šis atstumas yra rekordinis 2016 metų rudeninės migracijos metu.

Vilniaus rajono gervės 2016 metų rudeninės migracijos metu pasiektas aukščiausias taškas netoli Campisabalos miestelio Ispanijoje (2 125 km; absoliutus aukštis).


Kaip matyti, prieš galutinai sustodama, gervė sukasi ratais. Tai kelia minčių, kad gervės „galvojo“ perskristi kalnus iškart. Tačiau sustojo nakčiai Saint-Jean-Pied-de-Port miestelio apylinkėse. Jau kitą dieną apie 6 val. pradėjo skrydį per Pirėnų kalnus. Aplenkė kalnus iš vakarinės pusės ir jau nesustodama tęsė skrydį link savo žiemojimo vietos Ispanijoje netoli Estremadūros regiono. Šio skrydžio metu netoli Campisabalos miestelio buvo pasiektas aukščiausias taškas – 2 125 m (absoliutus aukštis).

Vilniaus rajono gervės žiemojimo vieta Ispanijoje 2016 metais.


Gervė visam žiemojimo laikotarpiui apsistojo Kastilijos ir La Mančo regiono šiaurės vakarų dalyje arčiau ribos su Estremadūros ir Kastilijos ir Leono regionais. Įdomu tai, kad antro sezono metu gervė, skrisdama į žiemojimo vietą, nesustojo Lagunos de Gallocanta ežero teritorijoje. Tai reiškia, kad J. A. Alonso, J. C. Alonso ir G. Nowald (2008) pasiūlyta klasifikacija negali būti taikoma kiekvienam individui tik vieną kartą, tikslinga duomenis perklasifikuoti kiekvieno sezono metu, nes pirmo sezono metu Vilniaus rajono gervė galėtų būti priskirta prie pirmos grupės , t. y. gervės, kurios žiemojo Estremadūroje, bet reguliariai sustodavo Laguna de Gallocanta apylinkėse. Tačiau antro sezono metų gervė atitinka antrą grupę, t. y. gervės, kurios žiemojo Estremadūroje ir nesustodavo Laguna de Gallocanta apylinkėse.

Vilniaus rajono gervės 2016 metų rudeninės migracijos maršrutas nuo rugsėjo 21 dienos iki lapkričio 29 dienos.


Taigi, 2016 metų rudeninės migracijos trukmė yra nuo rugsėjo 21 dienos iki lapkričio 29 dienos, t. y. 69 dienos. Viso kelio ilgis – 5 107 km.