Pavasarinė migracija

Aukščiausias taškas pavasarinės migracijos metu – 1939 m (absoliutus aukštis) virš Pirėnų kalnų. Kairiame žemėlapyje žaliu rutuliuku pavaizduotas aukščiausias taškas migracijos kelyje. Dešiniame – šis taškas (raudonas kvadratas) trimatiniame vaizde.


Vasario 25 dieną galima laikyti pavasario migracijos pradžia, kada mūsų žymėtoji gervė vėl grįžo į Laguna de Gallocanta. Šioje vietoje paukštis laikėsi iki kovo 1 dienos. Apie 15 val. (UTC +3) ji pradėjo savo skrydį Pirėnų kalnų link. Tačiau vakare sustojo šiaurės vakarų pusėje nuo Granen miesto. Ten liko dviem dienoms. Kovo 4 dieną apie 13 val. tęsė savo skrydį. Maždaug dvejų valandų bėgyje pasiekė Pirėnų kalnus. Pavasarinės migracijos metu žymėtasis paukštis aplenkė kalnus iš priešingos pusės, nei tai darė rudenį. Aukščiausias užfiksuotas skrydžio taškas yra 1939 m (absoliutus aukštis).

A – pilkųjų gervių pagrindinės žiemojimo vietos Prancūzijoje: 1- Lotaringija, 2- Šampanija, 3 – Centrinė Prancūzija, 4- Akvitanija, 5 – Kamargas, 6 – Puydarrieux (Salvi, 2010); B – mūsų tiriamosios gervės sustojimo vietos Prancūzijoje pavasarinės migracijos metu.


Šios dienos skrydžio tikslas buvo pasiekti Akvitanijos regiono Landų (Landes), Lo ir Garonos (Lo-et-Garone) ir Žirondos (Gironde) departamentų bendrų ribų vietą. Kovo 4 dienos kelio ilgis yra apie 290 km. Kovo 6 dieną buvo pradėtas sekantis migracijos etapas. Apie vidurdienį gervė paliko sustojimo vietą ir pradėjo migruoti link Šiaurės Prancūzijos. Sustojo tik nakvynei šalia Šiaurės Prancūzijos miesto Romilly-sur-Seine (Šampanijos regionas). Skrydžio ilgis yra apie 600 km. Apie 11 val. ryto skrido šiaurės rytų kryptimi. Tačiau nuskrido tik apie 25 km nuo nakvynės vietos. Sustojo laukuose Charny-le-Bachot ir Rhèges miestų iki kovo 15 dienos vidurdienio. Tą pačia diena pasiekė Lotaringijos regiono Futeau (Lotaringijoje) miesto, kurio apylinkėse liko iki kovo 17 dienos ryto. Reikėtų pabrėžti įdomų faktą, kad gervė sustodavo tik tose vietose, kurie pagal prancūzų mokslininkus (Salvi, 2010) yra įvardijamos, kaip dabartinės gervių pagrindinės žiemojimo vietos (Akvitanijos, Šampanijos ir Lotaringijos regionai).

Ilgiausias skrydis (apie 880 km) be ilgalaikių sustojimų pavasarinės migracijos metu. Gervė nuo kovo 17 dienos ryto iki kovo 18 dienos vakaro įveikė kelią nuo Prancūzijos iki Lenkijos per Belgiją, Luksemburgą ir Vokietiją.


Apie 7 val. gervė pradėjo skrydį. Ilgam sustojo tik kovo 18 dieną apie 20 val. Lenkijoje netoli Trzebnice miesto. Tai reiškia, kad gervė be ilgo sustojimo skrido apie 37 valandas. Per šį laiką žymėtoji gervė praskrido Belgiją, Liuksemburgą ir Vokietiją. Bendras skrydžio ilgis yra apie 880 km.


Teritorijoje tarp Chocianowec, Trzebnice, Žabice, Raków ir Michałów miestų liko iki kovo 21 dienos. Šią dieną apie 7 val., aplenkdamas Grzymalin miestą, paukštis praskrido apie 40 km ir sustojo visai dienai pietinėje pusėje nuo Krzyžowa miesto. Kitą dieną apie 14 val. nuskrido iki nakvynės vietos šiaurės rytų pusėje nuo Raszelki miesto. 23 dieną tęsė migraciją ir sustojo nakvynei šalia Kąty miesto Lenkijoje. Sekančią dieną nuskrido apie 140 km ir pasiekė paskutinės nakvynės vietą Lenkijoje, t.y. šiaurės pusėje nuo Srokowski Dwór. Kovo 25 dieną prasidėjo paskutinis migracijos etapas. Mūsų gervė pasiekė savo perėjimo vietą Lietuvoje.

Taigi, pavasarinės migracijos trukmė yra nuo vasario 25 dienos iki kovo 25 dienos, t.y. apie 30 dienų. Visos migracijos ilgis (nuo galutinės žiemojimo vietos Ekstremadūros regione iki perėjimo vietos Lietuvoje) yra apie 4 272 km.